Şirketimiz, kurumsal kültürünün temel unsurlarından olan toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleme yaklaşımının bir adımı olarak Uluslararası Madencilikte Kadın Kuruluşu’nun (IWiM) 2023 mentorluk programına her yıl olduğu gibi bu yıl da katılım gösterdi. 125 ülkede aktif olarak faaliyet gösteren ve madencilikte kadınların sesini, fırsat eşitliğini ve liderliğini teşvik eden bir kuruluş olan IWiM’in, katılımcılarına liderlik ilhamı kazandırmayı amaçlayan 6 aylık eğitim ve toplantılarına bu yıl şirketimizden iki çalışma arkadaşımız dahil oldu. Çeşitli sektörlerden yol gösterici ve deneyimli danışmanların rehberliğinde gerçekleşen eğitim sürecine “mentee” olarak katılan çalışma arkadaşımız Hatice Hiraman ŞENOL ve Elif CİVİL bizler için programı değerlendirdi.

“IWiM Programı madencilik sektöründe sosyal sürdürülebilirlik için cinsiyet eşitliğine dayanan hem erkeklere hem de kadınlara işlerinde ve topluluklarında savunucu, değişim yaratıcı ve trend belirleyici olmalarında ilham vermeyi amaçlayan aynı zamanda kadınların güçlendirilmesi için çalışan bir organizasyondur.

Şirketimizin madencilik sektöründe sosyal sürdürülebilirliğe verdiği destek ve cinsiyet eşitliliğe inancı kapsamında yöneticilerimin yönlendirme ve teşvikleri ile bu programa dahil oldum.

Organizasyonun yaptığı anketler sonucunda çıkan verilerle bizlerdeki eksik yönlerin neler olduğu ve nasıl desteklenebileceğimiz belirlendi. Her bir danışan arkadaşım ve benim için birer danışman atandı.

Danışmanlarımız, kendi sektörlerinde ve işlerinde başarılı, yol gösterici ve bu programa gönüllü olarak dahil olmuş kişilerdi.

Danışmanımla birlikte geliştirilmem gereken yönler üzerinde çalışmalar yaptık ve bunları destekleyici ek bilgi ve becerileri edineceğim yeni yollar ve yöntemler keşfettik. Aslında bu çalışmalar kendimi daha iyi tanıyabilmem ve ileriye ait hedeflerimi daha açık ortaya koymam ve bu yönde çalışmalar yapmam için çok iyi bir yol göstericiydi. Bu gelişmelerin sadece bana değil aynı zamanda şirketimize de değer katmasını umuyorum.

Eğitimler ve toplantılar sırasında katılımcılarla aramızda yeni bir network oluştu. Bu oluşum sayesinde yeni gelişmeler hakkında çok daha hızlı bilgi alabiliyoruz ve gerekli konularda birbirimize destek verebiliyoruz.

İş hayatından bir kadın olarak bu eğitimlerden çıkardığım en büyük çıkarım ise kendimizi daha görünür ve kendinden emin hale getirebilmemiz. Her toplumun kendine özgü kuralları ve değerleri var bu durum ülkelerden ülkelere farlılık gösterebiliyor. Hangi toplumda olursak olalım görünür ve etrafına katkı sağlayabilen bireyler olabilmemiz gerekiyor.”

Hatice Hiraman Şenol

“Women in Mining mentorluk programı, sektördeki kadınların kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir programdır. Bu programda, uluslararası tecrübeli madencilik profesyonelleri ve sektör liderleri, madencilik sektöründe çalışan kadınlara mentorluk yapmakta ve programın destekleyici topluluğu, kadınların sektördeki zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca mentorluk programı, farklı eğitim seminerleri ve birebir mentorluk oturumlarına katılım olanağı sağlamaktadır.

Program kapsamında sadece kadın çalışan olarak değil bir “çalışan” olarak karşılaşılan ya da karşılaşılabilecek zorlukları hem mentorların hem de programdaki diğer katılımcıların destekleriyle yönetmek için bir destek ağı oluşturulmaktadır.

Women in Mining Programı, mentorluk oturumları süresince bana madencilik sektörüne özgü birçok değerli bilgi ve beceri sağladı. Mentorumdan aldığım tavsiyeler, sektördeki iletişimi geliştirmeme ve profesyonel ağ oluşturmama katkıda bulundu. Aynı zamanda benim, madencilik sektörünün karmaşık dinamiklerini daha iyi anlamamı sağlayarak sektördeki başarının sadece fiziksel dayanıklılıkla ilgili olmadığını, etkili iletişim, liderlik, duygusal mantık ve takım çalışması becerilerinin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.

Women in Mining Programı, kadınların sektördeki rolünün ve katkısının daha geniş toplum tarafından daha fazla takdir edilmesini sağlamakta ve kadınların madencilik sektöründe yaptıkları işin değerini vurgulayarak, toplumun bu değeri daha iyi anlamasına yardımcı olmaktadır. Bu amaçla görüyoruz ki yalnız değiliz ve güçlü adımlarla sektörde ilerliyoruz.

IWiM Programına sunduğu bu değerli fırsatlar için ve Tüprag Metal Madencilik’e destekleri için teşekkür ederim.”

Elif CİVİL